Завршен међународни пројекат зборника истраживачких радова „Словенски мозаик“ у коме је учествовала и ОШ ,,Бубањски хероји“

Завршен је зборник истраживачких радова ученика школа под општим именом „Словенски мозаик“ у pdf формату.

Зборник је настао кроз руски пројекат, између ОШ № 11 (МОУ ООШ № 11) из Шуjе Ивановске области (Руска Федерација), и ОШ ,,Бубањски хероји“ из Ниша.

Овај зборник нема комерцијалне сврхе, бесплатно је доступан свим љубитељима словенских култура.

Зборник радова није политички ангажован, има културолошку оријентацију.

Зборник је на руском језику, дела аутора (ученика) из Србије су преведена на руски језик.

Сврха овог зборника (ученичких радова) је истраживање историје и културе народа Русије и Србије, земаља словенског света, руско-српских односа.

Руководиоци истражавачког рада ученика су професори историjе, књижевности и веронауке горе наведених школа: Муравјов А. Н. и Ширшова Н. J. (МОУ ООШ № 11), Ђорђе Бојанић (проф. историје), Марија Ристић (проф. историје), Наташа Миоковић (проф. српског језика) и Александра Савић (проф. српског језика).

Историчар Александар  Муравјов (Шуjа) :

„Радови на издавању наших ученика и њихових вршњака из Србије успешно су завршени.  Деца, аутори збирке, надају се да ће њихов рад бити настављен у правцу даљег познавања Славјанског света.

Захваљујемо нашим колегама – професорима историје и српског језика Нaташи Миоковић, Марији  Ристић,  Александри Савић и  ученицима из школе „Бубањски хероји“ на успешном раду на проучавању културе и историје Русије и Србије, народа словенског света.  Лично хвала директорки Верици  Раденковић и историчару Ђорђу Бојанићу. Бојанићу за огроман рад.  Ово је прва заједничка збирка ученичких  радова у пракси образовних односа  основних школа наших земаља.

Захваљујем својим колегама директору школе Бодрягиноj Е. Б, помоћнику директора Рјабининоj Е. В. за помоћ у издању књиге. Велико хвала учитељу књижевности Ширшовој Н. J. за рад са школарцима на припреми чланака.

Захвални смо и нашим пријатељима и колегама из Београда, Воронежа, Нижњег Новгорода, Иванова, који су обезбедили своје радове за нашу збирку. Посебна захвалност Осенкову Jевгениjу  за помоћ у будућем наставку пројекта”, прича Александар Муравјов.

,,Циљ је увек исти, упознавање ученика широм Србије и Русије са различитим темама, у циљу проучавање српске и руске историје, културе, обичаја и традиције.

Дугогодишња сарадња са руским школама траје већ дужи низ година, а плод те заједничке сарадње су двадесетак тематских документарних филмова,  чиме се поносимо.

У протеклих осам година много тога је урађено кроз руско-српску међународну сарадњу, која траје и даље кроз корелацију предмета (историја, веронаука, географија, српски језик, музичко и ликовно), као пример добре праксе“, наглашава Ђорђе Бојанић.

У раду су учествовали  као аутори чланака:

Научници и јавне личности-

Бојанић Ђ. (Ниш) «Дуга и плодна сарадња».

Професор Сапунов В.И. (Воронеж). «Србин из Богатића -ректор три руска Универзитета»

Тешић А. (Београд). «Рођена сам са Русијом у срцу».

Осенков Е.В. (Воронеж), Јаруев М. В. (Иваново). «Ивановска област као центар развоја руско-балканских односа».

Гусев В.О. (Нижњи Новгород). «Значење братских веза на примеру односа Нижњег Новгорода (РФ), Бања Луке (Република Српска, БиХ) и Новог Сада (Србија)»

Ученици  ОШ „Бубањски хероји“ у Нишу –

«Словачка национална мањина у Србији» (Вукадин Благојевић, Марија Тасић -ученици 6/4 р.);

«Српски обичаји и традиција» (Немања Андрејић, Тадија Јаћимовић, Лука Станимировић, Ђорђе Павловић – ученици 5/3 р.);

«Јелена Димитријевић – књижевница» (Алексија Радосављевић – ученица 6/4 р.);

«Прва српска књига» (Тара Стојановић, Маша Стојановић, Вера  Петровић  7/2 р);

«Пријатељу, добро дошао у мој родни град Ниш».  (Милутин Гашевић –ученик 7/2 р.);

«Рускословенски језик» (Калина Миленковић, Лена Петровић  – ученици 7/2 р)

«Стари Ниш у делима Стевана Сремца» (Анастасија Тонић, Ива Тасић – ученици 7/4 р)

Ученици ОШ  бр.11 из града Шуја (Руска Федерација)-

«Русија и Српска православна црква у 16.и 17. веку». (Саљников И.);

«Јевгениј  Вучетић, оснивач монумената у част Победе». (Корењ И.) ;

«Михаил Милорадовић, херој рата 1812 године». (Кузмин А.);

«А. С. Пушкин и Србија». (Неустројев В.);

«Господар електричне енергије Никола Тесла» (Заjцев Т.);

«Франциск Скорина, први белоруски штампар» (Морозов Д.);

«Занимљиве чињенице о српском језику» (Горбунова Е., Заjцев М.);

«Такве сличне, али различите речи» (Звездина С., Чеснокова П.);

«Сокол у словенској митологији» (Корабељникова Е.) ;

«Ова феноменална пећ» (Важнова В.);

«Траговима Пушкинове Лукоморје» (Жаворонкова Е.).

Књигу у PDF формату можете погледати на овом линку.