Међународна сарадња наше школе са руским школама дуга деценију

Ова школска 2024-25. година биће  јубиларна година сарадње наше школе са руским школама. Наши ђаци ће кроз међународну сарадњу представити руским ђацима, кроз документарни филм, тему Страдалаштво српског народа у 20. веку, наглашава Ђорђе Бојанић.

Наша школа већ дужи низ година од 2015.год учествује у међународној руско-српској просветној сарадњи у корелацији између предмета историја, веронаука и књижевност. Као и протеклих година потписана је нова сарадња са Основном школом № 11 (МОУ ООШ № 11) из Шуjе Ивановске области (Руска Федерација). Пројекат је одобрен од стране Министарства Просвете Руске Федерације, а документ ће потписали директори поменутих школа, директорка наше школе  Верица Раденковић и директорка руске школе Бодрјагина Јелена Борисовна.

Драго ми је да на овај начин и кроз овај допринос руски ђаци имају прилику да  сазнају и уче о нашој српској историји, традицији, вери и обичајима. Иза нас је преко двадесет тематских документарних филмова из (историја, веронаука и књижевност), наглашава Ђорђе Бојанић.

Ове школске године планира се нова међународна сарадња са темама, обе стране ће спроводити следеће активности:

1. Заједнички рад на зборнику истраживачких радова ученика школа под општим именом „Словенски мозаик“ у pdf формату. Издавање зборника нема комерцијалне сврхе и биће бесплатно доступно свим љубитељима словенских култура. Зборник радова није политички ангажован, има културолошку оријентацију. Старост аутора радова је 12-15 година. Зборник ће бити на српском језику, а дела аутора из Русије биће преведена на српски.

Сврха издавања зборника је истраживање историје и културе народа Русије и Србије, земаља словенског света, руско-српских односа.

Руководиоци истраживочког рада ученика су професори историjе, књижевности српског језика и веронауке горе наведених школа: Муравјов А. Н. (наставник историје), Ширшова Н. J. (наставник књижевности), Ђорђе Бојанић (професор историје), Дејан Јовановић (вероучитељ), Наташа Миоковић (професор српског језика), Александра Савић (професор српског језика), Мариjа Ристић (професор историје).

1. Израда и промоциjа документарног филма «Страдалаштво Српског народа у 20 веку»
  2. Организовање онлајн комуникације ученика у Русији и Србији преко Skype,

Плод ове дугогодишње међународне сарадње ОШ ,,БУБАЊСКИ ХЕРОЈИ” из Ниша са Руским школама је књига РУСКО – СРПСКА МЕЂУНАРОДНА ПРОСВЕТНА САРАДЊА ИЗ ПРЕДМЕТА ИСТОРИЈЕ И ВЕРОНАУКЕ 2021. год,  (отворите линк).

Ове јубиларне школске године у плану је да се изда и ново допуњено издање књиге РУСКО – СРПСКА МЕЂУНАРОДНА ПРОСВЕТНА САРАДЊА ИЗ ПРЕДМЕТА ИСТОРИЈЕ И ВЕРОНАУКЕ, ОШ ,,Бубањски хероји” из Ниша, наглашава Ђорђе Бојанић.

Циљ је увек исти, проучавање српске и руске историје, културе, обичаја и традиције кроз корелацију предмета, и да из тог заједничког рада, гледајући те филмове (који су титловани) деца како у Русији тако и у Србији науче нешто новo, наглашава Ђорђе Бојанић.